TRT Bulmaca Kulesi v1.6 APK Download For Android

TRT Bulmaca Kulesi v1.6 APK Download For Android

App Information of TRT Bulmaca Kulesi

App Name TRT Bulmaca Kulesi v1.6
Genre EducationalEducation, Games
Size24.7 MB
Latest Version1.6
Get it On Google Play
Update2020-06-10
Package Namecom.trtcocuk.bulmacakulesi
Rating ( 7395 )
Installs1,000,000+

Description of TRT Bulmaca Kulesi

Can ve arkadaşları Bulmaca Kulesi’nde hapsoldular, onları kurtarmak için harekete geç! Kuleden çıkış için çok farklı yöntemleri kullanmak gerekecek. Bulmaca Kulesi’nden çıkarken bilimin temel ilkeleri sana yardımcı olacak. Suyun kaldırma kuvveti, ağırlık merkezi, yer çekimi veya basit makine mantığı… Kuleden çıkış için biraz bilime, biraz akla ve biraz da cesarete ihtiyacın olacak!

Bulmaca Kulesi, çocukların çok yönlü düşünmesini, farklı akıl yürütme yöntemlerini kullanabilmesini ve problem çözme yeteneğini geliştirmesini sağlıyor. Çocuklar bu sayede farklı disiplinleri bir arada kullanırken, bilimin temel ilkelerini öğreniyor ve bildiklerini de pekiştiriyorlar.

Çocukların, bir platformdan diğerine geçmek ve kuleden çıkmak için, aklını ve cesaretini kullanması gerekiyor. Eğlenceli ve macera dolu bu zeka oyunu ile zihninizin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkın!

KAZANIMLAR
Disiplinlerarası düşünme
Bilimin temel ilkeleri
El-göz koordinasyonu
Çok yönlü düşünme
Çevre duyarlılığı
Problem çözme
Akıl yürütme
Dikkat

8 YAŞ VE ÜZERİ ÇOCUKLAR İÇİN
Bulmaca Kulesi ile çocuklar bilimin temel ilkelerini keşfediyor, bildiklerini pekiştiriyor, çok yönlü düşünme yeteneği ediniyor ve analitik düşünme yöntemleri geliştiriyor. Bulmaca Kulesi’nde çocuklar bol bol akıl yürütüyor, aklı, zekâyı ve cesareti bir arada kullanarak faydalı deneyimler yaşıyor.
Eğlenceli ve eğitici oyunlar.
Çocuk psikologları ve öğretmenler ile birlikte geliştirildi.
Muhakeme yeteneklerini ve düşünme becerilerini geliştirme amacıyla tasarlandı.
Kolay oynanabilir ve çocuklara uygun olarak tasarlanmış ekranlar.
Reklamsız ve çocuklar için güvenli içerik.

AİLELER İÇİN BULMACA KULESİ
Çocukların aileleri ile birlikte kaliteli, eğlenceli ve eğitici zaman geçirebilmeleri için tasarlanmıştır. Bu sebeple çocuğunuzla birlikte oynamanız tavsiye edilir. Bu şekilde çocuğunuzun Bulmaca Kulesi’nden azami derecede fayda sağlamasını ve çocuğunuzun eğlenmesini sağlamış olacaksınız.

GİZLİLİK POLİTİKASI
Kişisel veri güvenliği ciddiye aldığımız bir konudur. Uygulamamızın hiç bir kısmında reklam veya sosyal medya mecralarına yönlendirme bulunmamaktadır.
Can and friends were imprisoned in the Tower of the puzzle, move them to the rescue! you’ll have to use very different methods to exit from the tower. While the basic principles of science Tower puzzle that will help you. Water’s buoyancy, center of gravity, gravity or the logic of simple machines … a little science to exit the tower will also need a little bit of mind and courage!

Puzzle Tower, versatile children’s thinking, the ability to use different methods of reasoning and enables the development of problem solving skills. Children using a combination of different disciplines, thus, learning the basic principles of science and they also know they reinforce.

The children move from one platform to exit the tower, you need to use the wisdom and courage. This mind game with fun and adventure Take a journey into the depths of your mind!
 
GAINS
Interdisciplinary thinking
The basic principles of science
Hand-eye coordination
thinking Versatile
Environmental awareness
Problem solving
Reasoning
Attention
 
8 YEARS AND OLDER CHILDREN
Puzzles Tower and children discover the basic principles of science, he knows that reinforces, broaches versatile thinking skills and develop analytical thinking methods. plenty of children running in mind puzzle Tower, mind, intelligence and courage to live useful experience using one.
Fun and educational games.
It was developed in conjunction with child psychologists and teachers.
It has been designed in order to develop reasoning skills and thinking skills.
screen designed to be easy to be played and children.
Ad-free and safe content for children.
 
PUZZLE TOWER FOR FAMILIES
quality along with the children’s families are designed to be able to spend a fun and educational time. This is why it is recommended to play with your child. This way your child to provide the maximum degree of benefit from the Tower Puzzles and your child will be providing the entertainment.
 
PRIVACY POLICY
We take seriously the personal data security is an issue. There is no guidance on the application of any part of our advertising and social media channels.
Güncelleştirmeler Yapıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *